Appendices

Verb Appendix- Apêndice de Verbos

Regular Verbs- Verbos regulares

1st Conjugation ending in –ar 2nd Conjugation ending in –er 3rd Conjugation ending in –ir

Infinitive- Infinitivo

falar [to speak] comer [to eat] partir [to leave, depart]

Presente Participle- Particípio presente

falando [speaking] comendo [eating] partindo [leaving, departing]

Past Participle- Particípio passado

falado [spoken] comido [eaten] partido [left, departed]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
falo [I speak, am speaking, do speak] como [I eat, am eating, do eat] parto [I leave, am leaving, do leave]
falas comes partes
fala come parte
falamos comemos partimos
falais comeis partis
falam comem partem
Imperfect- Pretérito imperfeito
falava [I was speaking, used to speak, spoke] comia [I was eating, used to eat, ate] partia [I was leaving, used to leave, left]
falavas comias partias
falava comia partia
falávamos comíamos partíamos
faláveis comíeis partíeis
falavam comiam partiam
Preterite- Pretérito perfeito
falei [I spoke, did speak] comi [I ate, did eat] parti [I left, did leave]
falaste comeste partiste
falou comeu partiu
falamos comemos partimos
falastes comestes partistes
falaram comeram partiram
Future- Futuro do presente
falarei [I will speak] comerei [I will eat] partirei [I will leave]
falarás comerás partirás
falará comerá partirá
falaremos comeremos partiremos
falareis comereis partireis
falarão comerão partirão
Conditional- Futuro do pretérito
falaria [I would speak] comeria [I would eat] partiria [I would leave]
falarias comerias partirias
falaria comeria partiria
falaríamos comeríamos partiríamos
falaríeis comeríeis partiríeis
falariam comeriam partiriam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
falara [I had spoken] comera [I had spoken] partira [I had left]
falaras comeras partiras
falara comera partira
faláramos comêramos partíramos
faláreis comêreis partíreis
falaram comeram partiram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha falado [I had spoken] tinha comido [I had eaten] tinha partido [I had left]
tinhas falado tinhas comido tinhas partido
tinha falado tinha comido tinha partido
tínhamos falado tínhamos comido tínhamos partido
tínheis falado tínheis comido tínheis partido
tinham falado tinham comido tinham partido

OR

havia falado [I had spoken] havia comido [I had eaten] havia partido [I had left]
havias falado havias comido havias partido
havia falado havia comido havia partido
havíamos falado havíamos comido havíamos partido
havíeis falado havíeis comido havíeis partido
haviam falado haviam comido haviam partido
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei falado [I will have spoken] terei comido [I will have eaten] terei partido [I will have left]
terás falado terás comido terás partido
terá falado terá comido terá partido
teremos falado teremos comido teremos partido
tereis falado tereis comido tereis partido
terão falado terão comido terão partido
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria falado [I would have spoken] teria comido [I would have eaten] teria partido [I would have left]
terias falado terias comido terias partido
teria falado teria comido teria partido
teríamos falado teríamos comido teríamos partido
teríeis falado teríeis comido teríeis partido
teriam falado teriam comido teriam partido

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
fale [(that) I may speak] coma [(that) I may eat] parta [(that) I may leave]
fales comas partas
fale coma parta
falemos comamos partamos
faleis comais partais
falem comam partam
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
falar comer partir
falares comeres partires
falar comer partir
falarmos comermos partirmos
falardes comerdes partirdes
falarem comerem partirem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
falasse [(that) I might speak] comesse [(that) I might eat] partisse [(that) I might leave
falasses comesses partisses
falasse comesse partisse
falássemos comêssemos partíssemos
falásseis comêsseis partísseis
falassem comessem partissem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

falar comer partir
falares comeres partires
falar comer partir
falarmos comermos partirmos
falardes comerdes partirdes
falarem comerem partirem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
fala (tu) come (tu) parte (tu)
fale (você) coma (você) parta (você)
falemos (nós) comamos (nós) partamos (nós)
falai (vós) comei (vós) parti (vós)
falem (vocês) comam (vocês) partam (vocês)
Negative- Negativo
não fales (tu) não comas (tu) não partas (tu)
não fale (você) não coma (você) não parta (você)
não falemos (nós) não comamos (nós) não partamos (você)
não faleis (vós) não comais (vós) não partais (vós)
não falem (vocês) não comam (vocês) não partam (vocês)

Irregular Verbs- Verbos irregulares

[showhide type=”Dar” more_text=”Show verb charts for dar” less_text=”Hide verb charts for dar“]

DAR [to give]

Presente Participle- Particípio presente

dando [speaking]

Past Participle- Particípio passado

dado [given]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
dou [I give, am giving, do give]
dás
damos
dais
dão
Imperfect- Pretérito imperfeito
dava [I was giving, used to give, gave]
davas
dava
dávamos
dáveis
davam
Preterite- Pretérito perfeito
dei [I gave, did give]
deste
deu
demos
destes
deram
Future- Futuro do presente
darei [I will give]
darás
dará
daremos
dareis
darão
Conditional- Futuro do pretérito
daria [I would give]
darias
daria
daríamos
daríeis
dariam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
dera [I had spoken]
deras
dera
déramos
déreis
deram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha dado [I had given]
tinhas dado
tinha dado
tínhamos dado
tínheis dado
tinham dado

OR

havia dado [I had given]
havias dado
havia dado
havíamos dado
havíeis dado
haviam dado
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei dado [I will have given]
terás dado
terá dado
teremos dado
tereis dado
terão dado
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria dado [I would have given]
terias dado
teria dado
teríamos dado
teríeis dado
teriam dado

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
dê [(that) I may give]
dês
demos
deis
dêem
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
der
deres
der
dermos
derdes
derem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
desse [(that) I might give]
desses
desse
déssemos
désseis
dessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

dar
dares
dar
darmos
dardes
darem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
dá (tu)
dê (você)
demos (nós)
dai (vós)
dêem (vocês)
Negative- Negativo
não dês (tu)
não dê (você)
não demos (nós)
não deis (vós)
não dêem (vocês)

[/showhide]

[showhide type=”DIZER” more_text=”Show verb charts for dizer” less_text=”Hide verb charts for dizer“]

DIZER [to say, tell]

Presente Participle- Particípio presente

dizendo [saying, telling]

Past Participle- Particípio passado

dito [said, told]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
digo [I say/ tell, am saying/telling, do say/tell]
dizes
diz
dizemos
dizeis
dizem
Imperfect- Pretérito imperfeito
dizia [I was saying/telling, used to say/tell, said/told]
dizias
dizia
dizíamos
dizíeis
diziam
Preterite- Pretérito perfeito
disse [I said/told, did say/tell]
disseste
disse
dissemos
dissestes
disseram
Future- Futuro do presente
direi [I will say/tell]
dirás
dirá
diremos
direis
dirão
Conditional- Futuro do pretérito
diria [I would say/tell]
dirias
diria
diríamos
diríeis
diriam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
dissera [I had said/told]
disseras
dissera
disséramos
disséreis
disseram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha dito [I had said/told]
tinhas dito
tinha dito
tínhamos dito
tínheis dito
tinham dito

OR

havia dito [I had said/told]
havias dito
havia dito
havíamos dito
havíeis dito
haviam dito
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei dito [I will have said/told]
terás dito
terá dito
teremos dito
tereis dito
terão dito
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria dito [I would have said/told]
terias dito
teria dito
teríamos dito
teríeis dito
teriam dito

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
diga [(that) I may say/tell]
digas
diga
digamos
digais
digam
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
disser
disseres
disser
dissermos
disserdes
disserem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
dissesse [(that) I might say/tell]
dissesses
dissesse
disséssemos
dissésseis
dissessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

dizer
dizeres
dizer
dizermos
dizerdes
dizerem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
diz (tu)
diga (você)
digamos (nós)
dizei (vós)
digam (vocês)
Negative- Negativo
não digas (tu)
não diga (você)
não digamos (nós)
não digais (vós)
não digam (vocês)

[/showhide]

[showhide type=”ESTAR more_text=”Show verb charts for estar” less_text=”Hide verb charts for estar“]

ESTAR [to be]

Presente Participle- Particípio presente

estando [being]

Past Participle- Particípio passado

estado [been, told]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
estou [I am]
estás
está
estamos
estais
estão
Imperfect- Pretérito imperfeito
estava [I was, used to be]
estavas
estava
estávamos
estáveis
estavam
Preterite- Pretérito perfeito
estive [I was]
estiveste
esteve
estivemos
estivestes
estiveram
Future- Futuro do presente
estarei [I will be]
estarás
estará
estaremos
estareis
estarão
Conditional- Futuro do pretérito
estaria [I would be]
estarias
estaria
estaríamos
estaríeis
estariam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
estivera [I had been]
estiveras
estivera
estivéramos
estivéreis
estiveram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha estado [I had been]
tinhas estado
tinha estado
tínhamos estado
tínheis estado
tinham estado

OR

havia estado [I had been]
havias estado
havia estado
havíamos estado
havíeis estado
haviam estado
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei estado [I will have been]
terás estado
terá estado
teremos estado
tereis estado
terão estado
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria estado [I would have been]
terias estado
teria estado
teríamos estado
teríeis estado
teriam estado

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
esteja [(that) I may be]
estejas
esteja
estejamos
estejais
estejam
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
estiver
estiveres
estiver
estivermos
estiverdes
estiverem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
estivesse [(that) I might be]
estivesses
estivesse
estivéssemos
estivésseis
estivessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

estar
estares
estar
estarmos
estardes
estarem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
está (tu)
esteja (você)
estejamos (nós)
estai (vós)
estejam (vocês)
Negative- Negativo
não estejas (tu)
não estejam (você)
não estejamos (nós)
não estejais (vós)
não estejam (vocês)

[/showhide]

[showhide type=”FAZER” more_text=”Show verb tables for fazer” less_text=”Hide verb tables for fazer“]

FAZER [to do, make]

Presente Participle- Particípio presente

fazendo [doing, making]

Past Participle- Particípio passado

feito [done, made]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
faço [I do/make, am doing/making, do do/make]
fazes
faz
fazemos
fazeis
fazem
Imperfect- Pretérito imperfeito
fazia [I was doing/making, used to do/make, did/made]
fazias
fazia
fazíamos
fazíeis
faziam
Preterite- Pretérito perfeito
fiz [I did/made, did do/make]
fizeste
fez
fizemos
fizestes
fizeram
Future- Futuro do presente
farei [I will do/make]
farás
fará
faremos
fareis
farão
Conditional- Futuro do pretérito
faria [I would do/make]
farias
faria
faríamos
faríeis
fariam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
fizera [I had done/made]
fizeras
fizera
fizéramos
fizéreis
fizeram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha feito [I had done/made]
tinhas feito
tinha feito
tínhamos feito
tínheis feito
tinham feito

OR

havia feito [I had done/made]
havias feito
havia feito
havíamos feito
havíeis feito
haviam feito
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei feito [I will have said/told]
terás feito
terá feito
teremos feito
tereis feito
terão feito
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria feito [I would have done/made]
terias feito
teria feito
teríamos feito
teríeis feito
teriam feito

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
faça [(that) I may do/make]
faças
faça
façamos
façais
façam
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
fizer
fizeres
fizer
fizermos
fizerdes
fizerem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
fizesse [(that) I might do/make]
fizesses
fizesse
fizéssemos
fizésseis
fizessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

fazer
fazeres
fazer
fazermos
fazerdes
fazerem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
faz (tu)
faça (você)
façamos (nós)
fazei (vós)
façam (vocês)
Negative- Negativo
não faças (tu)
não faça (você)
não façamos (nós)
não façais (vós)
não façam (vocês)

IR [to go]

Presente Participle- Particípio presente

indo [going]

Past Participle- Particípio passado

ido [gone]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
vou [I go, am go, do go]
vais
vai
vamos
ides
vão
Imperfect- Pretérito imperfeito
ia [I was going, used to go, went]
ias
ia
íamos
íeis
iam
Preterite- Pretérito perfeito
fui [I went, did go]
foste
foi
fomos
fostes
foram
Future- Futuro do presente
irei [I will go]
irás
irá
iremos
ireis
irão
Conditional- Futuro do pretérito
iria [I would go]
irias
iria
iríamos
iríeis
iriam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
fora [I had gone]
foras
fora
fôramos
fôreis
foram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha ido [I had gone]
tinhas ido
tinha ido
tínhamos ido
tínheis ido
tinham ido

OR

havia ido [I had gone]
havias ido
havia ido
havíamos ido
havíeis ido
haviam ido
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei ido [I will have gone]
terás ido
terá ido
teremos ido
tereis ido
terão ido
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria ido [I would have gone]
terias ido
teria ido
teríamos ido
teríeis ido
teriam ido

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
vá [(that) I may go]
vás
vamos
vades
vão
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
for
fores
for
formos
fordes
disserem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
fosse [(that) I might go]
fosses
fosse
fôssemos
fôsseis
fossem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

ir
ires
ir
irmos
irdes
irem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
vai (tu)
vá (você)
vamos (nós)
ide (vós)
vão (vocês)
Negative- Negativo
não vás (tu)
não vá (você)
não vamos (nós)
não vades (vós)
não vão (vocês)

[/showhide]

PODER [to be able to]

Presente Participle- Particípio presente

podendo [being able to]

Past Participle- Particípio passado

podido [was able to]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
posso [I can, am able to]
podes
pode
podemos
podeis
podem
Imperfect- Pretérito imperfeito
podia [I was able to, used to be able to, I could]
podias
podia
podíamos
podíeis
podiam
Preterite- Pretérito perfeito
pude [I was able to, I could]
pudeste
pôde
pudemos
pudestes
puderam
Future- Futuro do presente
poderei [I will be able to, I could be able to]
poderás
poderá
poderemos
podereis
poderão
Conditional- Futuro do pretérito
poderia [I would be able to, I could]
poderias
poderia
poderíamos
poderíeis
poderiam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
pudera [I had been able to]
puderas
pudera
pudéramos
pudéreis
puderam
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha podido [I had been able to]
tinhas podido
tinha podido
tínhamos podido
tínheis podido
tinham dito

OR

havia podido [I had been able to]
havias podido
havia podido
havíamos podido
havíeis podido
haviam podido
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei podido [I will have been able to]
terás podido
terá podido
teremos podido
tereis podido
terão podido
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria podido [I would have been able to]
terias podido
teria podido
teríamos podido
teríeis podido
teriam podido

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
possa [(that) I may be able to]
possas
possa
possamos
possais
possam
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
puder
puderes
puder
pudermos
puderdes
puderem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
pudesse [(that) I might be able to]
pudesses
pudesse
pudéssemos
pudésseis
pudessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

poder
poderes
poder
podermos
poderdes
poderem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo

——-

Negative- Negativo

——

PÔR [to place, put]

Presente Participle- Particípio presente

pondo [placing/putting/setting]

Past Participle- Particípio passado

posto [placed/put/set]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
ponho [I place/put/set]
pões
põe
pomos
pondes
põem
Imperfect- Pretérito imperfeito
punha [I was placing/putting/setting/used to place, etc.]
punhas
punha
púnhamos
púnheis
punham
Preterite- Pretérito perfeito
pus [I placed/put/set, I did place, did put, did set]
puseste
pôs
pusemos
pusestes
puseram
Future- Futuro do presente
porei [I will place/put/set]
porás
porá
poremos
poreis
porão
Conditional- Futuro do pretérito
poria [I would place/put/set]
porias
poria
poríamos
poríeis
poriam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
pusera [I had placed, put, set]
puseras
pusera
puséramos
puséreis
puseram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha posto [I had place/put/set]
tinhas posto
tinha posto
tínhamos posto
tínheis posto
tinham posto

OR

havia posto [I had place/put/set]
havias posto
havia posto
havíamos posto
havíeis posto
haviam posto
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei posto [I will have placed/put/set]
terás posto
terá posto
teremos posto
tereis posto
terão posto
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria posto [I would have placed/put/set]
terias posto
teria posto
teríamos posto
teríeis posto
teriam posto

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
ponha [(that) I may place/put/set]
ponhas
ponha
ponhamos
ponhais
ponham
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
puser
puseres
puser
pusermos
puserdes
puserem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
pusesse [(that) I might place/put/set]
pusesses
pusesse
puséssemos
pusésseis
pusessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

pôr
pores
pôr
pormos
pordes
porem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
põe (tu)
ponha (você)
ponhamos (nós)
ponde (vós)
ponham (vocês)
Negative- Negativo
não ponhas (tu)
não ponham (você)
não ponhamos (nós)
não ponhais (vós)
não ponham (vocês)

QUERER [to want]

Presente Participle- Particípio presente

querendo [wanting]

Past Participle- Particípio passado

querido [wanted]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
quero [I want, am wanting, do want]
queres
quer
queremos
quereis
querem
Imperfect- Pretérito imperfeito
queria [I was wanting, used to want, wanted]
querias
queria
queríamos
queríeis
queriam
Preterite- Pretérito perfeito
quis [I wanted, did want]
quiseste
quis
quisemos
quisestes
quiseram
Future- Futuro do presente
quererei [I will want]
quererás
quererá
quereremos
querereis
quererão
Conditional- Futuro do pretérito
quereria [I would want]
quererias
quereria
quereríamos
quereríeis
quereriam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
quisera [I had wanted]
quiseras
quisera
quiséramos
quiséreis
quiseram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha querido [I had wanted]
tinhas querido
tinha querido
tínhamos querido
tínheis querido
tinham querido

OR

havia querido [I had wanted]
havias querido
havia querido
havíamos querido
havíeis querido
haviam querido
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei querido [I will have wanted]
terás querido
terá querido
teremos querido
tereis querido
terão querido
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria querido [I would have wanted]
terias querido
teria querido
teríamos querido
teríeis querido
teriam querido

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
queira [(that) I may want]
queiras
queira
queiramos
queirais
queiram
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
quiser
quiseres
quiser
quisermos
quiserdes
quiserem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
quisesse [(that) I might do/make]
quisesses
quisesse
quiséssemos
quisésseis
quisessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

querer
quereres
querer
querermos
quererdes
quererem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
quer (tu)
queira (você)
queiramos (nós)
querei (vós)
queiram (vocês)
Negative- Negativo

——–

SABER [to know]

Presente Participle- Particípio presente

sabendo [knowing]

Past Participle- Particípio passado

sabido [known]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
sei [I know, am knowing, do know]
sabes
sabe
sabemos
sabeis
sabem
Imperfect- Pretérito imperfeito
sabia [I was knowing, used to know, knew]
sabias
sabia
sabíamos
sabíeis
sabiam
Preterite- Pretérito perfeito
soube [I knew, did know]
soubeste
soube
soubemos
soubestes
souberam
Future- Futuro do presente
saberei [I will know]
saberás
saberá
saberemos
sabereis
saberão
Conditional- Futuro do pretérito
saberia [I would know]
saberias
saberia
saberíamos
saberíeis
saberiam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
soubera [I had known]
souberas
soubera
soubéramos
soubéreis
souberam
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha sabido [I had known]
tinhas sabido
tinha sabido
tínhamos sabido
tínheis sabido
tinham sabido

OR

havia sabido [I had known]
havias sabido
havia sabido
havíamos sabido
havíeis sabido
haviam sabido
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei sabido [I will have known]
terás sabido
terá sabido
teremos sabido
tereis sabido
terão sabido
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria sabido [I would have known]
terias sabido
teria sabido
teríamos sabido
teríeis sabido
teriam sabido

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
saiba [(that) I may know]
saibas
saiba
saibamos
saibais
saibam
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
souber
souberes
souber
soubermos
souberdes
souberem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
soubesse [(that) I might do/know]
soubesses
soubesse
soubéssemos
soubésseis
soubessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

saber
saberes
saber
sabermos
saberdes
saberem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
sabe (tu)
saiba (você)
saibamos (nós)
sabei (vós)
saibam (vocês)
Negative- Negativo
não saibas (tu)
não saiba (você)
não saibamos (nós)
não saibais (vós)
não saibam (vocês)

SER [to be]

Presente Participle- Particípio presente

sendo [being]

Past Participle- Particípio passado

sido [been]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
sou [I am, am being]
és
é
somos
sois
são
Imperfect- Pretérito imperfeito
era [I was, used to be, was]
eras
era
éramos
éreis
eram
Preterite- Pretérito perfeito
fui [I was]
foste
foi
fomos
fostes
foram
Future- Futuro do presente
serei [I will be]
serás
serás
seremos
sereis
serão
Conditional- Futuro do pretérito
seria [I would be]
serias
seria
seríamos
seríeis
seriam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
fora [I had been]
foras
soubera
fôramos
fôreis
foram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha sido [I had been]
tinhas sido
tinha sido
tínhamos sido
tínheis sido
tinham sido

OR

havia sido [I had been]
havias sido
havia sido
havíamos sido
havíeis sido
haviam sido
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei sido [I will have been]
terás sido
terá sido
teremos sido
tereis sido
terão sido
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria sido [I would have been]
terias sido
teria sido
teríamos sido
teríeis sido
teriam sido

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
saiba [(that) I may know]
saibas
saiba
saibamos
saibais
saibam
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
for
fores
for
formos
fordes
forem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
fosse [(that) I might be]
fosses
fosse
fôssemos
fôsseis
fossem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

ser
seres
ser
sermos
serdes
serem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
sê (tu)
seja (você)
sejamos (nós)
sede (vós)
sejam (vocês)
Negative- Negativo
não sejas (tu)
não seja (você)
não sejamos (nós)
não sejais (vós)
não sejam (vocês)

TER [to have]

Presente Participle- Particípio presente

tendo [having]

Past Participle- Particípio passado

tido [had]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
tenho [I have, am having, do have]
tens
tem
temos
tendes
têm
Imperfect- Pretérito imperfeito
tinha [I was having, used to have, had]
tinhas
tinha
tínhamos
tínheis
tinham
Preterite- Pretérito perfeito
tive [I had, did have]
tiveste
teve
tivemos
tivestes
tiveram
Future- Futuro do presente
terei [I will have]
terás
terá
teremos
tereis
terão
Conditional- Futuro do pretérito
teria [I would have]
terias
teria
teríamos
teríeis
teriam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
tivera [I had had]
tiveras
tivera
tivéramos
tivéreis
tiveram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha tido [I had had]
tinhas tido
tinha tido
tínhamos tido
tínheis tido
tinham tido

OR

havia tido [I had had]
havias tido
havia tido
havíamos tido
havíeis tido
haviam tido
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei tido [I will have had]
terás tido
terá tido
teremos tido
tereis tido
terão tido
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria tido [I would have had]
terias tido
teria tido
teríamos tido
teríeis tido
teriam tido

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
tenha [(that) I may have]
tenhas
tenha
tenhamos
tenhais
tenham
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
tiver
tiveres
tiver
tivermos
tiverdes
tiverem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
tivesse [(that) I might do/have]
tivesses
tivesse
tivéssemos
tivésseis
tivessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

ter
teres
ter
termos
terdes
terem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
tem (tu)
tenha (você)
tenhamos (nós)
tende (vós)
tenham (vocês)
Negative- Negativo
não tenhas (tu)
não tenha (você)
não tenhamos (nós)
não tenhais (vós)
não tenham (vocês)

TRAZER [to bring]

Presente Participle- Particípio presente

trazendo [bringing]

Past Participle- Particípio passado

trazido [brought]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
trago [I bring, am bringing, do bring]
trazes
traz
trazemos
trazeis
trazem
Imperfect- Pretérito imperfeito
trazia [I was bringing, used to bring, brought]
trazias
trazia
trazíamos
trazíeis
traziam
Preterite- Pretérito perfeito
trouxe [I brought, did bring]
trouxeste
trouxe
trouxemos
trouxestes
trouxeram
Future- Futuro do presente
trarei [I will bring]
trarás
trará
traremos
trareis
trarão
Conditional- Futuro do pretérito
traria [I would bring]
trarias
traria
traríamos
traríeis
trariam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
trouxera [I had brought]
trouxeras
trouxera
trouxéramos
trouxéreis
trouxeram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha trazido [I had brought]
tinhas trazido
tinha trazido
tínhamos trazido
tínheis trazido
tinham trazido

OR

havia trazido [I had brought]
havias trazido
havia trazido
havíamos trazido
havíeis trazido
haviam ttrazido
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei trazido [I will have brought]
terás trazido
terá trazido
teremos trazido
tereis trazido
terão trazido
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria trazido [I would have brought]
terias trazido
teria trazido
teríamos trazido
teríeis trazido
teriam trazido

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
traga [(that) I may bring]
tragas
traga
tragamos
tragais
tragam
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
trouxer
trouxeres
trouxer
trouxermos
trouxerdes
trouxerem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
trouxesse [(that) I might do/bring]
trouxesses
trouxesse
trouxéssemos
trouxésseis
trouxessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

trazer
trazeres
trazer
trazermos
trazerdes
trazerem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
traz (tu)
traga (você)
tragamos (nós)
trazei (vós)
tragam (vocês)
Negative- Negativo
não tragas (tu)
não traga (você)
não tragamos (nós)
não tragais (vós)
não tragam (vocês)

VER [to see]

Presente Participle- Particípio presente

vendo [seeing]

Past Participle- Particípio passado

visto [seen]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
vejo [I see, am seeing, do see]
vês
vemos
vedes
vêem
Imperfect- Pretérito imperfeito
via [I was seeing, used to see, saw]
vias
via
víamos
víeis
viam
Preterite- Pretérito perfeito
vi [I saw, did see]
viste
viu
vimos
vistes
viram
Future- Futuro do presente
verei [I will see]
verás
verá
veremos
vereis
verão
Conditional- Futuro do pretérito
veria [I would see]
verias
veria
veríamos
veríeis
veriam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
vira [I had seen]
viras
vira
víramos
víreis
viram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha visto [I had seen]
tinhas visto
tinha visto
tínhamos visto
tínheis visto
tinham visto

OR

havia visto [I had seen]
havias visto
havia visto
havíamos visto
havíeis visto
haviam visto
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei visto [I will have seen]
terás visto
terá visto
teremos visto
tereis visto
terão visto
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria visto [I would have seen]
terias visto
teria visto
teríamos visto
teríeis visto
teriam visto

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
veja [(that) I may see]
vejas
veja
vejamos
vejais
vejam
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
vir
vires
vir
virmos
virdes
virem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
visse [(that) I might see]
visses
visse
víssemos
vísseis
vissem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

ver
veres
ver
vermos
verdes
verem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
vê (tu)
veja (você)
vejamos (nós)
vede (vós)
vejam (vocês)
Negative- Negativo
não vejas (tu)
não veja (você)
não vejamos (nós)
não vejais (vós)
não vejam (vocês)

VIR [to come]

Presente Participle- Particípio presente

vindo [coming]

Past Participle- Particípio passado

vindo [come]

Indicative Mood- Modo indicativo

Present- Presente
venho [I come, am coming, do come]
vens
vem
vimos
vindes
vêm
Imperfect- Pretérito imperfeito
vinha [I was coming, used to come, came]
vinhas
vinha
vínhamos
vínheis
vinham
Preterite- Pretérito perfeito
vim [I came, did come]
vieste
veio
viemos
viestes
vieram
Future- Futuro do presente
virei [I will come]
virás
virá
viremos
vireis
virão
Conditional- Futuro do pretérito
viria [I would come]
virias
viria
viríamos
viríeis
viriam
Past Perfect (simple form)- Mais-que-perfeito (forma simples)
viera [I had come]
vieras
viera
viéramos
viéreis
vieram
Past Perfect (compound form)- Mais-que-perfeito (forma composta)
tinha vindo [I had come]
tinhas vindo
tinha vindo
tínhamos vindo
tínheis vindo
tinham vindo

OR

havia vindo [I had come]
havias vindo
havia vindo
havíamos vindo
havíeis vindo
haviam vindo
Future Perfect- Futuro anterior do presente
terei vindo [I will have come]
terás vindo
terá vindo
teremos vindo
tereis vindo
terão vindo
Conditional Perfect- Futuro anterior do pretérito
teria vindo [I would have come]
terias vindo
teria vindo
teríamos vindo
teríeis vindo
teriam vindo

Subjunctive Mood- Modo subjuntivo

Present Subjunctive- Presente do subjuntivo
venha [(that) I may come]
venhas
venha
venhamos
venhais
venham
Future Subjunctive- Futuro do subjuntivo
vier
vieres
vier
viermos
vierdes
vierem
Past Subjunctive- Passado do subjuntivo
viesse [(that) I might come]
viesses
viesse
viéssemos
viésseis
viessem

Personal Infinitive- Infinitivo Pessoal

vir
vires
vir
virmos
virdes
virem

Imperative Mood- Modo Imperativo

Affirmative- Afirmativo
vem (tu)
venha (você)
venhamos (nós)
vede (vós)
venham (vocês)
Negative- Negativo
não venhas (tu)
não venha (você)
não venhamos (nós)
não venhais (vós)
não venham (vocês)

 

 

License

Icon for the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License

Appendices by Board of Regents of the University of Wisconsin is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License, except where otherwise noted.

Share This Book