1.4 Bob Dylan

1.4.4 Sözcükler

 

I

Türkiye çok farklı kültürel, dini ve etnik dinamikleri olan bir ülke. Hatırlıyorsanız Londra eski belediye başkanı İngiltere’nin şimdiki Dışişleri bakanı Boris Johnson’un, aile köklerinin Çankırı’nın Orta İlçesine bağlı Kalfat köyüne uzandığı gündeme gelmişti. Büyük dedesinin Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapan gazeteci Ali Kemal olduğunu biliyoruz. Ama bizi daha çok heyecanlandıran başka Türkiyeliler de var! Rum asıllı ABD’li yönetmen ve yazar Elia Kazan’ın (Elias Kazancıoğlu) Türkiye kökenlerini çok az kişi bilir. 7 Eylül 1909’da Kayseri Germir kökenli bir Rum ailenin çocuğu olarak İstanbul’da doğan ve 28 Eylül 2003’te New York’ta ölen yazar Elia Kazan, Özellikle Tennessee Williams ve Arthur Miller’ın oyunlarını sahneleyerek tiyatroda büyük başarı kazanmış, etkileyici filmleriyle sinema sanatının ustalarından. 1970’lerden itibaren Türkiye’yi sık sık ziyaret eden Kazan, 1988’de 7. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde seçici kurul başkanlığı yapmış ve Zülfü Livaneli’nin Sis filminde küçük bir rol almıştı. Tabi ki Türkiye’nin uzun yıllar mazbatasız ABD büyükelçiliğini üstlenen Ahmet Ertegün’ün yakın dostuydu.

 

 

 1. Yukarıdaki paragrafta geçen meslek adlarını bulup yazın:

…….

……..

……..

……..

……..

……..

………

1970’lerden itibaren Türkiye’yi sık sık ziyaret eden Kazan, 1988’de 7. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde seçici kurul başkanlığı yapmış ve Zülfü Livaneli’nin Sis filminde küçük bir rol almıştı. Cümlesinde koyu renkli sözcük yerine hangi sözcüğü kullanabiliriz?

a.sonra

b.ilk kez

c.beri

d.önce

II.

Türkiye yine gündemde ama bu sefer darbe girişimi ya da patlayan canlı bombalarla değil. Yazdığı şiirleri besteleyip şarkı olarak da okuyan Amerikalı müzisyen ve şair Bob Dylan, Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi olmasıyla gündemde. Ne alaka diyeceksiniz? Haklısınız ama kazın ayağı öyle değil! Kazın ayağı Kağızman’a gidiyor. Muharrem Akkuş’un derlediği “Kağızman’a ısmarladım nargele nar gele/Kağızman’a ısmarladım nargele nargele/Gümüş kemer ince bele dar gele dar gele oy/Gümüş kemer ince bele dar gele dar gele oy” türküsünün, sanıyorum en azından nakaratı çoğumuzun ezberindedir. Kağızman’dan bu defa nar yerine Nobel ödüllü Bob Dylan geldi. İsveç Nobel Akademisi’nden yapılan açıklamada; 75 yaşındaki sanatçının, Amerikan müzik geleneğinde “yeni şiirsel anlatımlar yarattığı” için bu ödüle layık görüldüğü belirtildi. Dylan, 8 milyon İsveç kronu (yaklaşık 3 milyon TL) değerindeki para ödülünün de sahibi oldu.

 

 

 

Türkiye yine gündemde ama bu sefer darbe girişimi ya da patlayan canlı bombalarla değil. cümlesindeki koyu renkli sözcük yerine hangisini kullananamayız.

a.defa

b.kez

c.gün

d.kere

 

-sel eki gibi anlamı verir. Buna göre yukarıda –sel ekini bularak cümleyi yeniden yazın.

…………………………………………………………

-lü eki olan anlamı verir. Buna göre yukarıda ödülü olan anlamındaki sözcüğü bulup yazın.

……….

 

 

“yaklaşık 3 milyon TL” ifadesindeki koyu renkli sözcük yerine aşağıdakilerden hangileri kullanılabilir?

 1. hemen hemen

b.hiç

 1. aşağı yukarı
 2. biraz

 

Aşağıdaki sözcükleri anlamları ile eşleyiniz:

 

Darbe girişimi

Canlı bomba

Gündem

Ödül

Türkü

Nakarat

Değer

gelenek

 

 

Vücuduna bomba bağlayan kişi

Bir şarkının tekrarlanan bölümü

Fiyat veya kıymet

Eski zamnalrdan günümüze tekrar edilen ritüeller, davranışlar, kutlamalar

Yeni konu

Darbe yapmak istemek

Armağan, iyi birşey yapan kişilere verilen hediye

Türk halk şarkısı

 

 

 

 

Aşağıdaki boşlukları uygun kelimelerle doldurunuz.

Bestelemek

Derle-

Ismarla-

Ezberle-

Açıklama yap-

Layık görül-

 

 1. Arkadaşım için yemek alıyorum, ……….
 2. Bu şarkıyı okumadan söyleyebilirim………..
 3. Seni uygun bulmuşlar, …….
 4. Yeni şarkı yapacağım ……….
 5. Odamdaki kağıtları topladım, ….
 6. Bize bilgi vermeli, …………….

 

 

Aşağıdaki deyimlerden hangisi “ Birşey göründüğü gibi değil. Farklı ve ilginç” anlamındadır?

 1. Ne alaka!
 2. Kazın ayağı öyle değil!

III.

 

Bob Dylan gerçek ismi değil sahne adı. Gerçek ismi Robert Allen Zimmerman. Yahudi asıllı. Amerika Yahudi cemaati onu ‘Shabtai Zisel ben Avraham’ dini kimliğiyle tanınıyor. 24 Mayıs 1941’de Minnesota eyaleti Duluth şehrinde Abram Zimmerman ile Beatrice “Beatty” Stone’nın oğlu olarak dünyaya geldi. Aynı eyaletin Hibbing şehrinde büyüdü. Etnik kökenlerinin serüveni tam bir Hollywood filmi senaryosunu aratmayacak konuya sahip. Büyükbabası Zigman Zimmerman ve babaannesi Anna Zimmerman Trabzon’dan Odessa’ya göç etmiş. 1905’te ver elini Amerika deyip Amerika’nın yolunu tutmuşlar. Bob Dylan’ın Annesinin babası Benjamin Edelstein ve anneannesi Lybba Edelstein’da 1902’de ABD’ye göç eden Litvanyalı Yahudi bir aileden. Bob Dylan, muhtemelen Hazar Türklerinden.

 

 

Göç etmek:

Yolunu tutmak

Cemaat

Sahne adı

 

 

 

Dindar insanların grubu

Şarkıcıların kullandığı takma ad

Yolculuğa başlamak

Başka bir yere taşınmak

 

 

3.Bir yere gitmek için kullanılaln ifade  ver elini …..dir. Buna göre siz de gitmek istediğiniz yeri bu ifadeyi kullanarak yazın.

………. ……..

……….. ……..

4. Belki anlamındaki sözcüğü yukarıda bulun

IV.

 

 

 

Bob Dylan’ın ilk gençliğinde söylediği Ritchie Vales’in, ‘In a Turkish Town’ (Bir Türk Kasabasında) şarkısının, herkesin dilindeki La Bamba’nın tersine kendisiyle daha uyuşur göründüğünü belirtmesi hem aile köklerinin hikâyesini çok iyi bildiğini göstermez mi? Atlantic Records:’un kurucusu Ahmet Ertegün’le dostluğunu bir kenara yazın lütfen. Bob Dylan ilki 1979 ikincisi Haziran 2010’da iki kez Türkiye’de konser vermiş bir dünya starı. Haziran 2010’da Türkiye’de 31 yıl aradan sonra ikinci konserini veren Bob Dylan, binlerce kişiyi Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’na çekmişti. Bob Dylan’ın yerleşik düzene başkaldıran ve bireyi ön plana çıkaran şarkı sözleri onun özellikle Türkiye’de Hippi ve Sol çevrelerde çok dinlenenler arasına koymuştu.

 


 1. Hem
  aile köklerinin hikâyesini çok iyi bildiğini göstermez mi? Cümlesindeki hem sözcüğü aşağıdakilerden hangi anlamdadır?
 2. ve
 3. ayrıca
 4. fakat
 5. nasıl

 

 1. Kurucu, ‘bir işi kuran yani başlatan’ anlamındadır. Buna göre aşğıdaki  fiillerden sözcükler yapın:

Çocuk bakan kişi: …….

Yüzen kişi:…..

Hikaye anlatan kişi :….

 1. Gençken anlamına gelen sözü paragrafta bulun.
 2. Aşağıdaki kelimeleri eşleyin:
·      Herkesin dilinde (ol-)

·      Bir kenear yaz-

·      Konser ver-

·      Başkaldır-

·      Ön plana çıkarmak

·      Belirt-

·      birinci

·      Bir grup karşısında şarkı söylemek.

·      Söylemek

·      ilk

·      Not etmek, unutmamak.

·      İsyan etmek

·      Dikkat çekmek

·      Herkesin söylemesi

 

 

 

Bizim Bob, Dylan; sonradan “Huzurevine oranla daha fazla kişinin öldüğü yer” olarak tanımlayacağı üniversiteden atıldığında, henüz 18 yaşında bir gençti. Yirmisinde ise dağınık ve kirli saçları, eski püskü giysileri, omzunda gitarı ile New York’ta, “Beatnik”lerin arasında bulunmuştur. Ona göre New York “Henüz çok fazla insanın gitmediği, gidenin de geri dönmediği” bir yer ve oraya gitmek, “Aya gitmek gibi bir şey”dir. İşte o yerleşik sisteme göre ayarı bozuk bu adam 13 Ekim 2016’da Nobel Vakfı tarafından 2016 Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldü.

 

 

Eşleyin:

 

·      Huzurevi

·      Eski püskü

·      Yerleşik system

·      Ayarı bozuk

·      Vakıf

·      Tanımla-

·      İyice anlatmak

·      Çok eskimiş

·      Var olan düzen

·      Yaşlıların kaldığı yer

·      Normalin dışında

·      Hayır ( iyi iş) için paraların verildiği kurum

 

 

 

License

DERİN TÜRKÇE Copyright © by Funda Derin. All Rights Reserved.

Share This Book