2.4 Eskiden Heybeli’deyken

Heybeliada, benim hayatımda hep önemli bir yere sahip oldu. Babaannem adalıydı. Henüz on günlükken Ada’nın havasını soludum. Ada sokaklarında büyüdüm. İnsanın iki ila dokuz yaş arası yaşadıkları, bir daha silinmemek üzere hafızaya kazınır. O yıllarda Ada’daki evimizin yanında bir değirmen vardı. Sabahları penceremi açtığımda onun sesini duyardım. Sonraki yıllar onu susturdular. Hala onun sesini özlerim. O döneme ait sesler hafızama yer etmiş. Rum komşumuzun pencereden yayılan sesi, faytonların nal ve çıngırak sesleri… Neyse ki faytonlar hala duruyor. Ada’daki değerler yıllarca göz ardı edildi. Çocukken Hüseyin Rahmi’nin evinin bahçesinde gezerdim. Ev bir harabeden farksızdı. Hüseyin Rahmi’nin el yazmaları yerlerde gezinirdi; üzülürdüm. Ev, müze haline getirilip açıldığında sevindim. Yine de hem İsmet İnönü hem de Hüseyin Rahmi Müzesi başarılı müzeler sayılmazlar. Projeler, daha çok evleri korumaya yönelik.

 1. Havasını solumak sözcükleri hangi anlamdadır?
 2. Nefes alıp vermek
 3. Orada yaşamak
 4. Orayı bilmek
 5. Aşağıdaki sözcüklerden hangisi tam olarak ‘ ila’ sözcüğü ile aynı anlamı verir?
 6. ve                         c. veya
 7. Yukarıda hiç unutmamak yerine kullanılan sözcükler hangileridir?
 8. Göz ardı etmek deyimi hangi anlamda kullanılmıştır?
 9. Görmedik
 10. Saklandı.
 11. Önem verilmedi.
 12. ‘yönelik’ sözcüğü hangi anlamda kullanılmıştır?
 13. için b. doğru

 

Bize hayat veren, çevremiz ve birlikte olduğumuz insanlardır. Yüzyıllardır farklı dinlerden toplulukların bir arada yaşadığı Adalar’ın hoşgörülü ve hümanist bir toplum yapısı vardı eskiden. Ben çocukken Rum komşularımızla sıcak ilişkilerimiz vardı. Kişiliğimin gelişim çağındaki bu atmosfer, ister istemez kişiliğime yansıdı. Ada bana sevgiyi öğretti.

 

 1. Çevre sözcüğü geniş anlamda yaşadığımız coğrafya ve tanıdığımız insanlar anlamındadır. Bu sözcük ile cümleler yazın.

Çevrenizde kimler var?

Çevrenizde nereler var?

 1. Hoşgörü tolerans anlamındadır. Buna göre hoşgörülü insanlar hakkında bilgi verin.
 2. İnsanların birbiri ile tanıdıklık ve yakınlık durumuna ilişki denir. Buna göre ilişki sözcüğü ile cümleler yazın.
 3. Bir kişiye ait özellikler için aşağıdaki sözcüklerden hangisi kullanılır?
 4. İyilik b. kişilik          c. Atmosfer
 5. Aynadaki görüntünün geri gelmesine ‘yansıma’ denir. Yukarıda ‘yansımak’ sözcüğünün hangi anlama geldiğini açıklayın.
 6. İster istemez sözcükleri hangi anlamdadır?
 7. İstemeyerek B. elinde olmayarak C. İsteyerek

 

 

İstanbul benim için biraz da kışları Nişantaşı, yazları Heybeliada demekti. İlk romanım Cevdet Bey ve Oğulları bu yaşamın belirgin izlerini taşır. Robert Koleji’nde okuduğum yıllar Nişantaşı çevresi daha belirgindi hayatımda. New York’ta kaldığım üç yıl dışında istikrarlı biçimde İstanbul’da yaşadım. 80’li yıllarda sandalla Ada’nın koylarını gezmeyi çok severdim. Aslında uzun zamandır bir sandal edinmek istiyorum, ama ne yazık ki zamanım yok. 1991 yılına kadar düzenli şekilde yazlarımı Heybeliada’da geçirdim. Son on yılda ailem yoksullaşmaya başlayınca, babaannemin Ada’daki evini elden çıkarmak zorunda kaldık. Yaz aylarında İstanbul dayanılmayacak kadar sıcak ve boğucu gelir bana. Kuzeyden gelen ılık rüzgarlar burayı serin yapar. Nisan ayından itibaren, yaz gelse de Adalar’a gitsek diye düşünmeye başlarım. Genellikle haziran başından eylül sonuna kadar Ada’da kalırım. Sonbaharda da ara ara geldiğim olur. Sonbaharda Ada bir başka güzel olur. Heybeliada’ya gelemediğim yazı kayıp sayarım. Heybeliada, daha çok mütevazı bir kasabaya benzer. Yanı başındaki diğer Adalar’a oranla daha orta kesim yaşar burada. Ada’ya gelip bütün yaz okurum, yazarım. Dostlarım ziyaretime gelir. Ada gezileri için daha çok tenha olan hafta içi günlerini tercih ederim. Erken uyandığım zamanlar güne sabah yürüyüşü yaparak başlarım. Asaf Mevkii’nden Değirmen Burnu’na kadar uzanan ağaçlıklı yolda yürümeyi çok severim.

 1. Yukarıda ‘yaz ayları’ anlamında kullanılan sözcük hangisidir?
 2. Açık, anlaşılır anlamına gelen sözcük aşağıdakilerden hangisidir?
 3. İstikrarlı B. düzenli C. Belirgin
 4. Yukarıda daha çok yoksul olma anlamında kullanılan sözcük hangisidir?
 5. Bazen anlamında kullanılan sözcük aşağıdakilerden hangisidir?
 6. aslında b. ara ara c. yanı başında
 7. Pazartesi ile Cuma arasındaki günler için kullanılan sözcüğü yukarıdaki paragrafta bulun.

Ama ne yazık ki ….

 

Bazan bir kahveye oturup beş-altı saat okuduğum ya da yazdığım olur. Çalışma ortamımı ruh halim belirler. Bazan yazmak için çevremde insanların varlığına ihtiyaç duyarım. Sokağa çıkarım, insanlarla selamlaşırım, alışveriş yaparım, kahvede otururum, beni kimse rahatsız etmez. Burada rahat çalışma olanağı bulabiliyorum.

 1. ‘İhtiyacı olmak’ anlamında kullanılan sözcüğü bulun ve siz de bir cümle yazın.
 2. ‘Rahat’ sözcüğü hangi anlamdadır?
 3. Kolay b. Zor

License

DERİN TÜRKÇE Copyright © by Funda Derin. All Rights Reserved.

Share This Book